Mała, rodzinna rocznica :)

Obrazek

Pieczęć Mikołaja z Kurnika z 1373 r.

Mikołaj z Kurnika (Kórnika) był synem Mikołaja z Będlewa oraz bratankiem biskupa poznańskiego Jana herbu Łodzia. Za młodu studiował prawo w Italii, gdzie przed rokiem 1364 osiągnął tytuł doktora z dekretów. Do kraju wrócił pomiędzy rokiem 1365 a 1368 i objął stanowisko kantora poznańskiego. Mikołaj związany był z dworem biskupa krakowskiego Bodzanty, dzięki któremu uzyskał urząd sędziego nadwornego, kanonika krakowskiego (1359) oraz biskupiego wikariusza (1364). W 1366 papież mianował go kanonikiem gnieźnieńskim, a dwa lata później otrzymał prepozyturę Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

Mikołaj z Kurnika sprawował także funkcję subkolektora papieskiego, a od 1365/66 do 1372 roku był kanclerzem wielkopolskim, przez co blisko związał się z dworem ówczesnego władcy Polski – Ludwika Andegaweńskiego (Węgierskiego). Kontakty z dworem monarszym pozwoliły przyszłemu biskupowi skutecznie usuwać przeciwników politycznych – między innymi podkanclerza koronnego Jana z Czarnkowa. Mikołaj najprawdopodobniej miał duży wkład w oskarżenie słynnego kronikarza o profanację grobu Kazimierza Wielkiego i kradzież insygniów koronacyjnych.

Po śmierci Jana z Lutogniewa, 7 maja 1375, Mikołaj otrzymał sakrę i zasiadł na tronie biskupa poznańskiego. Z wysokości tego urzędu rozpoczął przebudowę katedry poznańskiej w stylu gotyckim, otoczył murami Słupcę oraz najprawdopodobniej udzielił pomocy swemu bratu – Wyszocie, w budowie zamku kórnickiego. Pod względem politycznym biskup nie prowadził jakiejś konsekwentnej działalności. Między innymi zabiegał o względy i kolejne nadania dla biskupstwa ze strony Piastów mazowieckich,

Mikołaj z Kurnika zmarł 18 marca 1382 Ciążeniu, a pochowany został w katedrze poznańskiej.

Postać Mikołaja z Kurnika znamy dzięki obrazowi, jaki nakreślił mu w swej kronice Janko z Czarnkowa. Kronikarz ukazał biskupa poznańskiego jako człowieka nieuczciwego i zepsutego, jednak zrobił to z perspektywy osoby pozbawionej przez naszego bohatera urzędu, stąd też zapewne przekaz ten jest stronniczy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s