Honor Vincit Omnia

Już jutro nasi Panowie Rycerze ruszają na turniej Honor Vincit Omnia, który odbędzie się na terenie malowniczego zamku w Oporowie. Jest to druga edycja imprezy organizowanej pod egidą Projektu 14 – międzynarodowej już inicjatywy osób i grup rekonstruujących ostatnie lata XIV stulecia.

Jako członkowie Projektu jesteśmy współorganizatorami imprezy, która w tym roku ma wymiar międzynarodowy. Obok gości z całej Polski, w turnieju wezmą udział również osoby i zrzeszenia z Włoch, Francji, Rosji, Czech i Słowacji.

Bardzo nas cieszy również obecność naszych krewniaków herbu Łodzia – Jakuba i Małgorzaty z Górki.

Sulima

Herb Sulima

Sam Oporów to wieś nieopodal Kutna w Ziemi Łęczyckiej, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w XIV w. Był on wówczas siedzibą możnego rodu Oporowskich, herbu Sulima. Mikołaj z Oporowa, wojewoda Łęczycki, między 1399 a 1424 nadał miejscowości prawa miejskie (utracone pod koniec XVIII stulecia) i wybudował fortalicjum. Jego syn, arcybiskup gnieźnieński – Władysław, około 1440 wybudował w Oporowie zamek, który stał się rodową siedzibą Sulimczyków, a w 1453 ufundował klasztor oo. paulinów istniejący do dziś.

Przez następne stulecia miasteczko nie rozwijało się zbyt dobrze. Na początku XVII w. trafiło w ręce Tarnowskich herbu Rola, a w 1655 roku, podczas potopu szwedzkiego, zostało spalone. W XVIII w. dobra oporowskie wraz z zamkiem należały do Sołłohubów, a w wieku XIX były kolejno sprzedawane: Korzeniowskim, Pociejom, Oborskim, Orsettichom i Karskim.

Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie

Zamek w Oporowie to mała, późnogotycka rezydencja obronna położona na otoczonej fosa wyspie. To jeden z nielicznych tego typu zabytków w Polsce. Zabudowa skupia się wokoło czworobocznego dziedzińca i złożona jest z donżonu (części mieszkalnej), wieży i baszty z kaplicą. Wszystkie te elementy połączone są murem obronnym. 

Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX wieku na szczęście spowodowały tylko niewielkie przeróbki: barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie, parkiety, przebudowana część bramna, kredens (przybudówka na dziedzińcu), portal bramy wjazdowej i taras przed mostem.

Zamek otacza park krajobrazowy, założony w I połowie XIX wieku, w którym widoczne jest wcześniejsze, XVII – wieczne założenie ogrodowe.

Od 1949 roku w Zamku mieści się muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich.

1 komentarz do “Honor Vincit Omnia

  1. Pingback: Lipiec – Grunwaldowi nadal mówimy „nie” :P | wierzbieta.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s