Calisia A.D. 2013 – „In the shadow of conspiracy”

W miniony weekend (20 – 22 września) zorganizowaliśmy drugą, w 100% naszą, imprezę na kaliskim Zawodziu. Tym razem zrezygnowaliśmy z promocji imprezy wśród szerokiej publiczności i nastawiliśmy się na kameralną imprezę w gronie samych tylko rekonstruktorów. Oczywiście jeśli ktoś w tym czasie zwiedzał rezerwat, a dwie grupy i kilka indywidualnych osób go nawiedziło, mógł natknąć się między chatami na kilkadziesiąt osób z całej Polski w strojach z końca XIV stulecia.

Podczas tegorocznej Calisii zrezygnowaliśmy zupełnie ze strony militarnej rekonstrukcji (pojawiła się tylko w formie scenografii) i podjęliśmy spore ryzyko zorganizowania uczestnikom zabawy fabularnej. Udział w grze mogły wziąć również niewiasty, często bezczynne i zapomniane podczas turniejów, bitew i oblężeń – sprawdziły się doskonale.

Ryzyko polegało głownie na dużej liczbie uczestników i braku doświadczenia u niektórych rekonstruktorów w kwestii takich zabaw. Nigdy też nie organizowaliśmy takiej gry na aż 50 osób (zdarzały się kilkakrotnie mniejsze inicjatywy), a zeszłoroczna gra, mająca być tłem oblężenia wyszła dość umiarkowanie. Nasze obawy się nie sprawdziły – ludzie wczuli się w klimat wydarzeń historycznych, stanowiących kanwę fabuły.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę i zapraszamy na Calisię za rok, tym razem już pewnie w formie widowiska dla publiczności. Zapraszamy też do obejrzenia fotorelacji autorstwa Bartka Mnicha oraz galerii Bartka Żuka.

Obrazek

In taberna quando sumus…
fot. B. Mnich

Skrót fabuły i rozwiązanie zabawy – historii nie udało nam się zbytnio zmienić 🙂 :

26 lutego roku pańskiego 1383, podczas zjazdu w Sieradzu, rycerstwo polskie zapewniło posłów węgierskich, że młodsza córka nieżyjącego od roku króla Ludwika – Jadwiga, zostanie koronowana na króla Polski. W odpowiedzi na te ustalenia, 16 czerwca tego samego roku, zgromadzeni w kościele Dominikanów stronnicy Siemowita IV okrzyknęli i, podnosząc na tarczy, nieoficjalnie koronowali go na króla Polski. Mazowiecki Piast wkrótce jednak zrzekł się praw do tronu.

Wobec powstałego zamieszania, wielkopolskie rycerstwo zaprosiło 21 września 1383 roku Seniorów z Mazowsza, Małopolski i Śląska na obrady do podkaliskiej wsi Zawodzie. Z umocnionej osady wypędzono chłopstwo i zamknięto bramę grodową, a pośród chat rozstawiono namioty w których możni panowie debatowali nad losami Korony Polskiej. Na obrady zabrano również dokument z 26 lutego, który umieszczono pod strażą w wieży strażniczej.

Podczas obrad kilkakrotnie nieomal osiągnięto kompromis, jednak sprowokowana prawdopodobnie przez Niemców lub Rusinów awantura zakończyła się śmiercią kilku seniorów i możnych rycerzy. O zajściach we wsi, niewiadomym sposobem, zwiedziały się stacjonujące nieopodal siły Śląskie i Wielkopolskie, skutkiem czego nad ranem 22 września, doszło pod Kaliszem do bitwy, w której po obu stronach wzięło udział kilkuset zbrojnych. W wyniku poniesionych strat i braku dowodzenia obie strony po kilkugodzinnej walce wycofały się. Z zamieszania skorzystało rycerstwo Małopolskie i Mazowieckie, które jeszcze w czasie starcia wymknęło się ze wsi.

Ostatecznie zwycięzcami obrad okazali się Małopolanie, którzy mimo śmierci kilku znacznych możnych przywieźli do Krakowa dokument sieradzki. Badacze spierają się współcześnie na temat autentyczności dyplomu, który Małopolskie rycerstwo przywiozło ze sobą do Krakowa i na podstawie którego już następnego roku Jadwiga koronowana została na króla Polski, a następnie wydana za Jagiełłę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s