DZIAŁALNOŚĆ POCZTU WIERZBIĘTY W ROKU 2013

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna jest drużyną Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. Dowódcą (namiestnikiem) grupy jest Piotr Mikołajczyk, jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia.

Głównym celem Pocztu jest rekonstrukcja kultury materialnej przełomu XIV i XV stulecia. Jego członkowie próbują jak najwierniej odtworzyć strój, wyposażenie i uzbrojenie kopii rycerskiej, oddziału straży miejskiej oraz zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z lat 1380 – 1420. Przy okazji grupa stara się również odwzorowywać obyczajowość tego okresu, szczególnie w odniesieniu do pogranicza wielkopolsko – śląskiego.

Ważnym elementem funkcjonowania Pocztu Wierzbięty jest już od kilku lat działalność wydawnicza. Do tej pory przygotowano cztery publikacje, w których opisane zostały najdawniejsze dzieje Krotoszyna, związane z regionem legendy oraz kultura materialna okresu okołolokacyjnego. Wszystkie pozycje ukazały się dzięki wsparciu krotoszyńskiego Urzędu Miejskiego, a trzy z nich zostały wydane w ramach otwartych konkursów ofert. Wszystkie książki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Inną formą publikacji są kalendarze, wydawane własnymi siłami już od 2006 roku.

Dodatkowo drużyna cały czas planuje wzniesienie drewnianych zabudowań z przełomu XIV i XV wieku, na terenie użyczonym Stowarzyszeniu przez Urząd Miejski w Krotoszynie.  Niestety po wybudowaniu ziemianki działania te musiały zostać wstrzymane z powodów organizacyjno – finansowych i obecnie grupa oczekuje na możliwość pozyskania w tym celu środków zewnętrznych.

Działalność Pocztu stała się doskonałą formą promocji miasta i regionu. Dzieje się tak dzięki popularyzowaniu średniowiecznej historii i postaci założyciela Krotoszyna poprzez publikacje, wystawy, prelekcje, a także poprzez organizowanie lub udział w pokazach, imprezach, turniejach, biesiadach czy inscenizacjach w kraju i za granicą. Działając w Krotoszynie i okolicach, drużyna popularyzuje historię również w środowisku lokalnym i umożliwia namacalne poznanie dziejów – szczególnie najmłodszym. Środkiem służącym promocji i realizacji celów grupy są też aktywnie działające strony internetowe drużyny w sieci i na portalu społecznościowym Facebook.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kopijnicy z Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna

W 2013 roku Poczet Wierzbięty z Krotoszyna brał udział w pięciu pokazach komercyjnych (to o dwa więcej niż w roku 2012). Całość zarobionych środków przeznaczono na pokrycie kosztów organizacji „Calisii A.D. 2013”, udziału w wyjazdowych imprezach historycznych, a także na zakup wyposażenia historycznego i promocję Pocztu (druk publikacji i kalendarzy). Płatne imprezy w roku 2013 to:
– obchody Święta Konstytucji 3-Maja w Miliczu (3 maja),
– współorganizowana „Noc świętojańska” w krotoszyńskim parku (22 czerwca),
„Święto Wina w Mieście Skarbów” w Środzie Śląskiej (7 września),
– pokaz z okazji 800lecia wsi w Żydowie koło Kalisza (14 września),
– pokaz podczas sesji naukowej na temat średniowiecznego Tuliszkowa (11 listopada).

W porównaniu do roku 2012 zwiększyła się też liczba pokazów nieodpłatnych, co w dużej mierze ma związek z realizowanymi przez Drużynę projektami. Zorganizowano:
– spotkanie z dziećmi w krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej (23 stycznia),
– warty przy Grobie Pańskim w kościele Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie (29 – 30 marca),
– pokaz w ramach festynu „Piknik z patronem szkoły” w SP nr 4 w Krotoszynie (11 maja),
– miejską imprezę pod tytułem „Krotofest” w Krotoszynie (8 czerwca),
– ekspozycję podczas Święta Ulicy w Krotoszynie (22 czerwca),
– pokaz dla Caritas w Zdunach (13 lipca),
– spotkanie z dziećmi w ramach półkolonii w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie (14 sierpnia),
– spotkanie mikołajkowe w krotoszyńskim Kinie „Przedwiośnie” (8 grudnia).

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna reprezentował też miasto i Stowarzyszenie podczas licznych imprez historycznych. Drużyna wzięła udział w:
– inscenizacji historycznej w Morimondo we Włoszech (16 – 21 maja),
– w Pikniku na zamku Bolków (28 – 30 czerwca),
– w Turnieju Rycerskim „Honor Vincit Omnia” na zamku w Oporowie (22 – 24 lipca),
– w Turnieju Rycerskim na zamku w Niepołomicach (15 – 18 sierpnia).

W 2013 roku Poczet Wierzbięty z Krotoszyna nagrał w podkrotoszyńskim lesie dwie etiudy filmowe, których producentem był Jan Jakubek, natomiast scenarzystą Piotr Mikołajczyk. Produkcje służyć mają autopromocji autora oraz drużyny, a także pełnią rolę edukacyjną:
„In hora mortis” (9 – 10 marca),
„Venatio” (17 i 24 sierpnia).

W kwestii działalności promocyjnej drużyny, ważną rolę odgrywają fotografie. W związku z tym:
w Kaliskim Muzeum Okręgowym prezentowana była wystawa fotograficzna „Poczet Wierzbięty z Krotoszyna” (styczeń – kwiecień),
– wraz z Bartoszem Mnichem zorganizowanow krotoszyńskim Muzeum Regionalnym sesję zdjęciową do nowej publikacji (12 października),

W ramach działalności w Stowarzyszeniu Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej:
–  członkowie zwyczajni wzięli udział w corocznym konwencie Bractwa w Kaliszu (9 lutego)
– Poczet zorganizował uroczystą mszę świętą z okazji obchodów patrona rycerstwa – św. Jerzego,w kościele Św. Ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie, a następnie uroczystą kolację w sali kameralnej krotoszyńskiego Muzeum (20 kwietnia),
– przeprowadzono prace oczyszczające na terenie użyczonym przez Urząd Miejski pod rekonstrukcję XIV – wiecznej wsi, naprawiono ściany i część dachu ziemianki (lipiec – sierpień).
– drużyna współorganizowała sztandarową imprezę Stowarzyszenia – XIV Biesiadę Piastowską w rezerwacie archeologicznym na kaliskim Zawodziu (30 sierpnia – 1 września),
– zorganizowano fabularyzowaną imprezę historyczną  „Calisia A. D. 2013 – w cieniu spisków” w rezerwacie archeologicznym na kaliskim Zawodziu (20 – 22 września).

Grupa realizowała także projekty, na które środki pozyskano w otwartym konkursie ofert Urzędu Miejskiego w Krotoszynie:
„Działalność Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna i XV – wiecznej straży miejskiej w Krotoszynie” (4 lutego – 31 października).
–  „Wydanie publikacji książkowej pod tytułem <Średniowieczna moda. Ubiór w czasach Wierzbięty z Krotoszyna>” (4 lutego – 29 listopada).

Członkowie Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna odgrywają kluczową rolę w ogólnopolskich projektach rekonstrukcyjnych, związanych z odtwarzanym okresem. Chodzi tu o „Projekt 14”, którego zasięg staje się ogólnoeuropejski oraz projekt „Interregnum” – zajmujący się rekonstrukcją postaci związanych z wojną domową w Wielkopolsce w XIV stuleciu. W obu inicjatywach członkowie Pocztu wcielają się w postacie rycerzy z rodu Łodziów lub ich poddanych. Pojedyncze osoby nadal zajmują się także rekonstrukcją składu osobowego rycerstwa śląskiego biorącego udział w bitwie grunwaldzkiej.

W roku 2013 odbywały się również cotygodniowe zebrania kandydatów i członków Pocztu w lokalu „Le Rubis” (sporadycznie gdzie indziej), w piątki o godzinie 19.30. Dodatkowo w okresie letnim miały miejsce treningi szermierki i musztry przy sali sportowej na ulicy Młyńskiej 2b (w soboty w godzinach 10.oo – 12.oo), gdzie drużyna nadal korzysta ze współpracy z 23 DSH w Krotoszynie, z którą wspólnie zagospodarowuje magazyn i przechowuje swoje wyposażenie.

W 2013 roku przyjęto do Pocztu jedną osobę, a swoją kandydaturę zgłosiły kolejne trzy. Obecnie w skład Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna wchodzi 19 osób w różnym wieku, od uczniów szkół ponadgimnazjalnych po osoby dorosłe. 11 osób pochodzi z Krotoszyna, 4 z Kalisza, 2 z Gostynia i po 1 z Gniezna oraz ze Zdun. Obecnie kandydaturę do drużyny kontynuuje 5 osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s