Wystawa „Strój i uzbrojenie w okresie lokacji miejskiej Krotoszyna. Rekonstrukcje z kolekcji Pocztu Wierzbięty”

W najbliższy czwartek w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym będzie miał miejsce wernisaż wystawy naszego szpeju 🙂 Oto treść informatora wystawowego:

Plakat wystawy

Plakat Wystawy„Strój i uzbrojenie w okresie lokacji miejskiej Krotoszyna. Rekonstrukcje z kolekcji Pocztu Wierzbięty”

„Dnia 25 lipca 1415 roku, na mocy przywileju króla Władysława II Jagiełły, właściciel Krotoszyna dokonał lokacji miejskiej Krotoszyna. Zgodnie z prawem magdeburskim Wierzbięta wytyczył prostokątny rynek oraz prostopadle od niego odchodzące ulice, a samych mieszkańców hojnie obdarował licznymi przywilejami, zwalniając jednocześnie z danin oraz innych powinności na okres od 6 do 8 lat.

W bieżącym roku przypada okrągła, sześćsetna rocznica lokacji miejskiej Krotoszyna. Inaugurując cykl wystaw w okresie jubileuszu naszego miasta uznaliśmy, że pierwsza z ekspozycji powinna dotyczyć samych jego początków. Prezentowane na wystawie elementy wyposażenia, stroje oraz uzbrojenie to własność grupy rekonstrukcyjnej Poczet Wierzbięty z Krotoszyna oraz jej poszczególnych członków. To dzięki ich zaangażowaniu i dobrej woli zaistniała możliwość zorganizowania wystawy, która w atrakcyjny sposób przybliża codzienność przełomu XIV i XV stulecia.

Poczet Wierzbięty herbu Łodzia jest jedną z drużyn Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. W swojej działalności grupa nawiązuje do okresu lokacji miejskiej Krotoszyna, a jej głównym celem jest jak najwierniejsza rekonstrukcja kultury materialnej, obyczajowości oraz składu osobowego pocztu rycerskiego, oddziału straży miejskiej, a także zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z przełomu XIV i XV stulecia. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu członków grupy oraz ich profesjonalizmowi Poczet stał się grupą rekonstruującą przełom XIV i XV wieku na bardzo wysokim poziomie.

Przez dziesięć lat swojej działalności Poczet Wierzbięty zajmował się promowaniem najdawniejszych dziejów naszego miasta zarówno w środowisku lokalnym, jak i na obszarze całego kraju, a nawet za granicą. W tym czasie grupa kilkaset razy uczestniczyła w różnego rodzaju pokazach i inscenizacjach historycznych oraz sama zorganizowała kilkadziesiąt własnych imprez rekonstrukcyjnych.

Poczet Wierzbięty zajmuje się również działalnością wydawniczą. Obok artykułów publikowanych na stronach internetowych, wydał przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Krotoszynie następujące pozycje: folder informacyjno – promocyjny z okazji 595-lecia lokacji Krotoszyna (2010), „Crothoszino – legendarne i prawdziwe początki Krotoszyna” (2011), „Krotoszyn 1415” (2012), „Średniowieczna moda. Ubiór w czasach Wierzbięty z Krotoszyna” (2013) oraz plansze edukacyjne „Mieszkańcy Krotoszyna sprzed sześciuset lat” (2014).

W roku 2010 Poczet Wierzbięty otrzymał od Burmistrza Krotoszyna oraz miejscowej Rady Miejskiej podziękowanie, za wkład w zakresie kultywowania tradycji i wychowania patriotycznego, a w 2013 dowódca Pocztu otrzymał od Burmistrza Krotoszyna nagrodę a magistrat wielokrotnie wspierał działania Pocztu, m. in. dofinansowując w ramach otwartego konkursu ofert projekt „Działalność średniowiecznej straży miejskiej oraz Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna”. Projekt ten uzyskiwał wsparcie przez osiem lat z rzędu i pozwolił grupie na zakup niezbędnego wyposażenia oraz na sfinansowanie części z jej licznych wyjazdów.

Ekspozycja podzielona jest na dwie części tematyczne. W części pierwszej zaprezentowano rekonstrukcje elementów uzbrojenia oraz wyposażenia bojowego, używanego na przełomie XIV i XV stulecia. Obok zainscenizowanego obozowiska i przedmiotów związanych z życiem obozowym, uwagę przykuwają manekiny ubrane w różne typy zbroi rycerskiej. Dalej zaprezentowano repliki uzbrojenia strzeleckiego, hełmów oraz różnego rodzaju oręża – od broni ręcznej po drzewcową. Tę część wystawy wieńczą manekiny ukazujące wyposażenie wojowników lekkozbrojnych oraz różnego rodzaju tarcze.

Druga część ekspozycji ukazuje rekonstrukcje ubiorów oraz wyposażenia związanych z życiem codziennym w okresie lokacji miejskiej Krotoszyna. Znajduje się tutaj domowa, tudzież obozowa kapliczka, służąca do indywidualnych praktyk religijnych. Dalej zainscenizowano sypialnię z typowym dla niej wyposażeniem i wystrojem oraz następnie pomieszczenie kuchenne z różnego rodzaju naczyniami oraz przyrządami. W tej części wystawy również rozstawiono manekiny przebrane w repliki strojów przyporządkowanych poszczególnym grupom majątkowym.

Całości ekspozycji dopełniają plansze edukacyjne, wydane w ubiegłym roku przez krotoszyński Poczet Wierzbięty, między innymi w ramach otwartego konkursu ofert oraz gabloty z rekonstrukcjami monet, biżuterii oraz drobniejszych elementów uzbrojenia i wyposażenia. Warto zwrócić uwagę również na kilka znajdujących się w gablotach, oryginalnych artefakty z epoki średniowiecza.

Wszystkie elementy wyposażenia znajdującego się w posiadaniu Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna i tym samym również te prezentowane na niniejszej ekspozycji, mają potwierdzenie w źródłach historycznych z lat 1370 – 1420. Każdy element odtwórczy jest oparty na źródłach pochodzących z ziem polskich, a w szczególności z obszaru południowej Wielkopolski. Warto nadmienić, że poziom rekonstrukcji historycznej osiągnięty przez krotoszyński Poczet stał się wzorem dla wielu grup zajmujących się odtwórstwem przełomu XIV i XV wieku nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Wystawa będzie czynna od 8 stycznia do 27 marca 2015 roku. Warto nadmienić, że przez cały czas trwania wystawy istnieje możliwość udziału w specjalnie z tej okazji przygotowanych zajęciach muzealnych, nawiązujących do kultury rycerskiej, kultury materialnej wieków średnich oraz, rzecz jasna, początków Krotoszyna.”

Krzesło

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s