DZIAŁALNOŚĆ POCZTU WIERZBIĘTY W ROKU 2014

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna jest drużyną Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. Dowódcą i Namiestnikiem grupy jest Piotr Mikołajczyk, jednocześnie wiceprezes tegoż Stowarzyszenia.

Głównym celem Pocztu jest rekonstrukcja kultury materialnej przełomu XIV i XV stulecia. Jego członkowie starają się jak najwierniej odtworzyć strój, wyposażenie i uzbrojenie kopii rycerskiej, oddziału straży miejskiej oraz zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z lat 1380 – 1420. Przy okazji grupa stara się również odwzorowywać obyczajowość tego okresu, szczególnie w odniesieniu do pogranicza wielkopolsko – śląskiego.

Poczet, obok organizowania historycznych imprez i pokazów, prowadzi także działalność wystawienniczą, publicystyczną, filmową oraz organizuje konkursy i prelekcje. Dzięki popularyzowaniu średniowiecznej historii oraz postaci założyciela Krotoszyna, Poczet stał się doskonałą formą promocji historii miasta i regionu w kraju oraz za granicą. Środkiem realizacji celów grupy są również strony internetowe.

Herb Łodzia wg Roberta diabła

Herb Łodzia z motywami ichtiologicznymi oraz epizodem z legendy o Tristanie i Izoldzie wg Roberta Diabła

Działania:

W 2014 roku Poczet Wierzbięty z Krotoszyna brał udział w 16 pokazach. Były to: spotkanie z dziećmi w krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej (13 lutego), warty przy Grobie Pańskim w kościele pod wezwaniem św. ap. Piotra i Pawła w Krotoszynie (18 – 19 kwietnia), obchody Święta Konstytucji 3-Maja w Miliczu (3 maja), udział w Nocy Muzeów w Krotoszynie (17 maja), pokaz w ramach festynu pod tytułem Piknik z patronem szkoły” w Szkole Podstawowej nr 4 w Krotoszynie (24 maja), udział w miejskiej imprezie pod tytułem „Krotofest” (31 maja), pokaz podczas zjazdu szkół im. rtm. Pileckiego w Krotoszynie (5 czerwca), festyn szkolny w Łuszczanowie (14 czerwca), współorganizowana „Noc świętojańska” w krotoszyńskim parku (20 czerwca), pokaz na festynie parafialnym na Starym Krotoszynie (19 lipca), warsztaty podczas festiwalu „Pogranicze Kultur” w Zdunach (12 sierpnia), dożynki gminne w Bożacinie (15 sierpnia), pokaz dla Domu Pomocy Społecznej w Zdunach (27 sierpnia), przemarsz podczas Dnia Papieskiego w Krotoszynie (12 października), spotkanie z dziećmi w Zespołu Szkół w Benicach (3 grudnia) i spotkanie mikołajkowe w krotoszyńskim kinie „ Przedwiośnie” (5 grudnia). W porównaniu do roku ubiegłego liczba pokazów nieznacznie wzrosła.

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna reprezentował też miasto i Stowarzyszenie podczas licznych imprez historycznych. Drużyna wzięła udział w: spotkaniu organizacyjnym Chorągwi Śląskiej na Zamku Bolków (1 – 2 marca), Turnieju Rycerskim na zamku w Niepołomicach (19 – 22 czerwca), w Turnieju Rycerskim „Honor Vincit Omnia” na zamku w Oporowie (23 – 27 lipca).

W 2014 roku Poczet Wierzbięty z Krotoszyna wziął udział w zdjęciach do filmu dokumentalnego o Krotoszynie w podkrotoszyńskich lasach (5 października). Drużyna uczestniczyła również w dwóch sesjach zdjęciowych, które odbyły się w krotoszyńskim muzeum – pierwsza stowarzyszenia „Klub ART”, w związku z warsztatami fotograficznymi (18 stycznia), druga – Bartosza Mnicha, w związku z wydawanymi planszami edukacyjnymi (20 lipca).

W ramach działalności w Stowarzyszeniu członkowie zwyczajni wzięli udział
w corocznym konwencie Bractwa w krotoszyńskim muzeum (22 lutego). Poczet zorganizował również
uroczystą mszę świętą z okazji obchodów dnia patrona rycerstwa – św. Jerzego, w kościele pod wezwaniem św. aa Piotra i Pawła w Krotoszynie (26 kwietnia). Drużyna współorganizowała także sztandarową imprezę Stowarzyszenia – XV Biesiadę Piastowską pod basztą „Dorotką” w Kaliszu (29 – 30 sierpnia).

Najważniejszym dla Pocztu wydarzeniem roku 2014 była impreza „Calisia A. D. 1383 – Bitwa” (5 – 7 września), której Poczet był głównym organizatorem. Impreza odbywała się pod szyldem „Projektu 14” i miała charakter międzynarodowy – zaproszono na nią 120 rekonstruktorów z Polski i zagranicy. Kanwą wydarzenia był wojna domowa, która wybuchła w Wielkopolsce po śmierci Ludwika Węgierskiego. Inną imprezą organizowaną przez Poczet było „Polowanie na Bestię” na podmilickiej wieży „Odyniec” (21 – 23 listopada). Miała on charakter kameralny – zaproszono na nią 30 rekonstruktorów z całej Polski i nawiązywała swoją fabułą do średniowiecznych łowów.

Grupa ósmy rok z rzędu realizowała, przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, projekt „Działalność Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna i XV – wiecznej straży miejskiej w Krotoszynie” (3 lutego – 31 października). W ramach drugiego projektu, również finansowanego ze środków Urzędu Miejskiego, wydano plansze edukacyjne pod tytułem „Mieszkańcy Krotoszyna sprzed sześciuset lat” (2 czerwca – 18 sierpnia), które następnie przekazano krotoszyńskim przedszkolom, szkołom oraz instytucjom kultury. Ponadto zawarto umowę z Urzędem Miejskim w Krotoszynie na dodruk trzech publikacji – „Crothoszino – legendarne i prawdziwe początki Krotoszynia”, Krotoszyn 1415” oraz „Średniowieczna moda. Ubiór w czasach Wierzbięty z Krotoszyna” (po 50 egzemplarzy). Połowę nakładu przekazano magistratowi, a drugą część zachowano na potrzeby promocyjne Pocztu.

Poczet przeprowadził kolejne prace oczyszczające na terenie użyczonym przez Urząd Miejski pod rekonstrukcję XIV – wiecznej wsi. Brak środków finansowych uniemożliwia jednak przeprowadzenie prac na szerszą skalę. Jak dotąd drużynie nie udało się pozyskać na ten cel środków zewnętrznych.

Członkowie Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna odgrywają kluczową rolę w ogólnopolskich projektach rekonstrukcyjnych, związanych z odtwarzanym okresem. Chodzi tu o „Projekt 14”, którego zasięg stał się ogólnoeuropejski oraz projekt „Interregnum” – zajmujący się rekonstrukcją postaci związanych z wojną domową w Wielkopolsce w XIV stuleciu. W obu inicjatywach członkowie Pocztu wcielają się w postacie rycerzy z rodu Łodziów lub ich poddanych. Pojedyncze osoby nadal zajmują się także rekonstrukcją składu osobowego rycerstwa śląskiego biorącego udział w bitwie grunwaldzkiej w ramach projektu „Silesia Apud Grunwald”.

W roku 2014 odbywały się cotygodniowe zebrania kandydatów i członków Pocztu w lokalu „La Rubis” (sporadycznie w innych miejscach), w piątki o godzinie 19.30. Dodatkowo w okresie letnim miały miejsce treningi szermierki i musztry przy sali sportowej na ulicy Młyńskiej 2b (w poniedziałki w godzinach 17.30 – 18.30), gdzie drużyna nadal korzysta ze współpracy z 23 Drużyną Starszoharcerską w Krotoszynie, z którą wspólnie zagospodarowuje magazyn i przechowuje swoje wyposażenie. W okresie zimowym treningi przeniesiono na nieodpłatnie udostępnioną salę gimnastyczną I LO w Krotoszynie (czwartki 17.oo – 19.oo).

Sukcesy:

Sukcesem Pocztu w 2014 roku okazały się obie organizowane imprezy, które zebrały wiele pozytywnych opinii. Za sukces mijającego roku należy również uznać kolejną publikację, tym razem w postaci plansz edukacyjnych dla krotoszyńskich placówek oświatowych i instytucji kultury, które podobnie jak wszystkie poprzednie wydana została w ramach grantu z Urzędu Miejskiego w Krotoszynie. jako sukces traktujemy również dodruk naszych wcześniejszych wydawnictw.

Niewątpliwym sukcesem jest też stały wzrost poziomu naszego odtwórstwa historycznego, który pozwala pokusić się o stwierdzenie, że jesteśmy jedną z wiodących pod względem rekonstrukcyjnym grup tego typu.

Członkowie drużyny:

W 2014 roku nie usunięto z pocztu żadnej osoby, a jeden z kandydatów ukończył okres próbny i oficjalnie dołączył do grupy. Obecnie w skład Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna wchodzi 17 osób w różnym wieku, od uczniów szkół ponadgimnazjalnych po osoby dorosłe. 12 osób pochodzi z Krotoszyna, 2 z Kalisza, 2 z Gostynia oraz 1 ze Zdun. Obecnie kandydaturę do drużyny kontynuują 2 osoby (obie z Krotoszyna).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s