Życzenia Wielkanocne

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam wszystkim błogosławieństwa Zmartwychwstałego oraz radosnych chwil spędzonych w rodzinnym gronie, optymizmu i siły płynącej z odradzającego się życia.

DB-f182v

„Zmartwychwstanie”

Jak co roku będziemy wartować przy Grobie Pańskim w kościele Św. Piotra i Pawła w Krotoszynie, tym razem obok „rycerzy” staną „żołnierze” 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Będzie można nas zobaczyć w:

Wielki Piątek (3 kwietnia) – po liturgii od około 20.oo do 22.oo

Wielką Sobotę (4 kwietnia) – od 9.oo do 12.oo

Zapraszamy!

P.S. Zamieszczona przez nas ilustracja to miniatura przedstawiająca „Zmartwychwstanie” z Bardzo bogatych godzinek księcia de Berry.

Godzinki były rodzajem prywatnego modlitewnika, przeznaczonego do indywidualnej dewocji, a ich bogata forma świadczyła dodatkowo o pozycji właściciela. Prace nad Godzinkami rozpoczęli w 1411 r. bracia Limbourg, jednakże pięć lat później zmarli w wyniku zarazy, wykonawszy 65 miniatur.

Po śmierci księcia de Berry, modlitewnik przeszedł w ręce jego córki – hrabiny d’Armagnac. W latach 80tych XV stulecia trafił do biblioteki książąt sabaudzkich i na zlecenie Karola I, w 1485 r. pracę przy iluminacjach rozpoczął Jean Colombe. On również nie zdołał dokończyć dzieła, a zamieszczona przez nas ilustracja pochodzi z tego właśnie okresu.

W XVI wieku manuskrypt trafił do Flandrii i na początku tego stulecia stanowił własność Małgorzaty Austriackiej. Jego dalsze losy są nieznane aż do roku 1856, kiedy Godzinki odnalazł i zakupił książę d’Aumale. Losy dzieła u jego autorów zidentyfikował w XIX w. Léopold Delisle.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s