Św. Jerzy!

23 kwietnia przypadał dzień św. Jerzego – wszystkim Jurkom oraz rycerzom życzymy sto lat 😀 Spóźnione to, ale jak najbardziej szczere, bo jak wiadomo liczy się trzy dni przed i trzy dni po 😛

Zgodnie z powyższą zasadą my świętujemy dzisiaj – zapraszamy na tradycyjną mszę świętą o godzinie 18.30 do kościoła Piotra i Pawła, gdzie będziemy jak zwykle w strojach historycznych.

The_Trinity_Altar-_St._George

Św. Jerzy z tryptyku św. Trójcy na Wawelu

Przy okazji zamieszczamy św. Jerzego, znajdującego się na jednej z kwater tryptyku św. Trójcy z Kaplicy Świętokrzyskiej (Jagiellońskiej, Świętego Krzyża i Ducha Świętego) na Wawelu.

Kaplica znajduje się w zachodnim końcu południowej nawy bocznej i jest jedną z aż dziewiętnastu kaplic Katedry Wawelskiej. Powstawała w latach 1467 – 1477, z fundacji Kazimierza Jagiellończyka i była przeznaczona na kaplicę grobową dla niego oraz Elżbiety Rakuszanki – jego żony. Kaplicę pokryto polichromią i umieszczono w niej dwa tryptyki (Matki Bożej Bolesnej i Świętej Trójcy), stalle oraz nagrobki króla i królowej autorstwa Wita Stwosza. Tryptyk Świętej Trójcy pochodzi z 1467 i umieszczono go na ścianie wschodniej. Autorem poliptyku jest mistrz wywodzący się z krakowskich warsztatów.

Znajdująca się – w zwieńczonej figurami Chrystusa Zmartwychwstałego z dwoma aniołami, św. Zofii z córkami, a także św. Anny Samotrzeć – szafie grupa Trójcy Świętej, otoczona jest posągami świętych Doroty, Małgorzaty, Katarzyny, Barbary oraz chórami aniołów. Malowane skrzydła ukazują: proroków, męczenników, apostołów, dziewice – skrzydła otwarte i Nawrócenie św. Pawła, Wizja św. Eustachego, Św. Jerzy zabijający smoka, Św. Sekundus przeprawiający się przez rzekę Pad – skrzydła zamknięte. Kaplicę zamyka ażurowa krata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s