DZIAŁALNOŚĆ POCZTU WIERZBIĘTY W ROKU 2015

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna jest drużyną Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. Dowódcą i Namiestnikiem grupy jest Piotr Mikołajczyk, jednocześnie wiceprezes tegoż Stowarzyszenia.

Głównym celem Pocztu jest rekonstrukcja kultury materialnej przełomu XIV i XV stulecia. Jego członkowie starają się jak najwierniej odtworzyć strój, wyposażenie i uzbrojenie kopii rycerskiej, oddziału straży miejskiej oraz zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z lat 1380 – 1420. Przy okazji grupa stara się również odwzorowywać obyczajowość tego okresu, szczególnie w odniesieniu do pogranicza wielkopolsko – śląskiego.

Poczet, obok organizowania historycznych imprez i pokazów, prowadzi także działalność wystawienniczą, publicystyczną, filmową oraz organizuje konkursy i prelekcje. Dzięki popularyzowaniu średniowiecznej historii oraz postaci założyciela Krotoszyna, Poczet stał się doskonałą formą promocji historii miasta i regionu w kraju oraz za granicą. Środkiem realizacji celów grupy są również strony internetowe.

Niektórzy z nas mają lekkie parcie na szkło 😉

Działania:

W 2015 roku Poczet Wierzbięty z Krotoszyna brał udział w dziewięciu pokazach . Były to: warty honorowe przy Grobie Pańskim w kościele pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła w Krotoszynie (3 – 4 kwietnia),  impreza charytatywna „Moto Krew” na krotoszyńskim Rynku (26 kwietnia), obchody Święta Konstytucji 3-Maja w Miliczu (3 maja), warsztaty militarne w Gimnazjum nr 2 w Krotoszynie (15 maja), impreza dla dzieci w Grodzie Pobiedziska (30 maja), Jarmark Archeologiczny w Kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu (20 czerwca), pokaz podczas imprezy charytatywnej na rzecz dzieci z chorobami serca w Poznaniu (28 czerwca), warsztaty rzemieślniczo – militarne w ramach festiwalu „Pogranicze Kultur” w Zdunach (27 lipca) oraz pokaz w ramach festynu z okazji jubileuszu 600-lecia lokacji Krotoszyna w Przedszkolu nr 5 w Krotoszynie (19 września). W porównaniu do roku ubiegłego liczba pokazów zmalała, co w dużej mierze miało związek ze znacznym zaangażowaniem Pocztu w obchody jubileuszu 600-lecia lokacji miejskiej Krotoszyna.

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna reprezentował również miasto i Stowarzyszenie podczas Turnieju Rycerskiego „Honor Vincit Omnia” na zamku w Oporowie (5 – 9 sierpnia).

W ramach działalności w Stowarzyszeniu członkowie zwyczajni wzięli udział w corocznym konwencie Bractwa w krotoszyńskim muzeum (7 lutego). Poczet zorganizował również uroczystą mszę świętą z okazji obchodów dnia patrona rycerstwa – św. Jerzego, w kościele pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła w Krotoszynie (25 kwietnia). Drużyna współorganizowała także sztandarową imprezę Stowarzyszenia – XVI Biesiadę Piastowską w rezerwacie archeologicznym na kaliskim Zawodziu (28 – 30 sierpnia).

Najważniejszym dla Pocztu wydarzeniem roku 2015 była impreza „Wehikuł Czasu – Krotoszyn AD 1415” (13 – 14 czerwca) – stanowiąca punkt kulminacyjny obchodów 600-lecia lokacji miejskiej Krotoszyna. Poczet wraz z Muzeum Regionalnym w Krotoszynie zorganizował pokazy rekonstrukcyjne i turnieje w krotoszyńskim parku (13 czerwca), a dzień później przygotował oprawę dla uroczystej sesji Rady Miejskiej oraz zorganizował inscenizację nadania praw miejskich Krotoszynowi, która poprzedzała żakinadę. Inną, istotną dla Drużyny inicjatywą, było zorganizowanie w Muzeum Regionalnym w Krotoszynie z wystawy pt. „Strój i uzbrojenie w okresie lokacji miejskiej Krotoszyna. Rekonstrukcje z kolekcji Pocztu Wierzbięty (8 stycznia – 3 kwietnia), która inaugurowała obchody jubileuszu lokacji miasta okazji jubileuszu 600-lecia. Podczas wernisażu tejże wystawy trzech członków Drużyny (Anna Dworniczak, Bartłomiej Marcinek i Piotr Mikołajczyk) wygłosiło referaty na temat dziejów miasta oraz kultury materialnej (8 stycznia). Ponadto w ramach obchodów 600-lecia lokacji miejskiej Krotoszyna Poczet włączył się w organizację konkursu historycznego dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pt. „W czasach Wierzbięty”, realizowanego przez Muzeum Regionalne w Krotoszynie.

Ponadto na kaliskim Zawodziu Poczet zorganizował kameralną imprezę „Calisia A. D. 2015 – Łowy (20 – 22 września), na którą zaproszono 50 rekonstruktorów z całej Polski, a której istotą była gra fabularna, nawiązująca do czasów wojny domowej w Wielkopolsce pod koniec XIV stulecia.

Grupa dziewiąty rok z rzędu realizowała, przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, projekt „Działalność Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna i XV – wiecznej straży miejskiej w Krotoszynie (2 stycznia – 27 listopada).

Poczet również przeprowadził kolejne prace oczyszczające na terenie użyczonym przez Urząd Miejski pod rekonstrukcję XIV – wiecznej wsi. Brak środków finansowych cały czas uniemożliwia jednak przeprowadzenie prac na szerszą skalę. Jak dotąd drużynie nadal nie udało się pozyskać na ten cel środków zewnętrznych.

Członkowie Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna angażują się w działania
ogólnopolskich projektów rekonstrukcyjnych, związanych z odtwarzanym okresem. Chodzi tu o Projekt 14, którego zasięg stał się ogólnoeuropejski oraz projekt Interregnum – zajmujący się rekonstrukcją postaci związanych z wojną domową w Wielkopolsce w XIV stuleciu. W obu inicjatywach członkowie Pocztu wcielają się w postacie rycerzy z rodu Łodziów lub ich poddanych. Pojedyncze osoby nadal zajmują się także rekonstrukcją składu osobowego rycerstwa śląskiego biorącego udział w bitwie grunwaldzkiej w ramach projektu Silesia Apud Grunwald”.

W roku 2015 odbywały się cotygodniowe zebrania kandydatów i członków Pocztu w lokalu „Papa Pizza” (sporadycznie w innych miejscach), w piątki o godzinie 19.30. Dodatkowo w okresie letnim miały miejsce treningi szermierki i musztry przy sali sportowej na ulicy Młyńskiej 2b (w poniedziałki w godzinach 17.30 – 18.30), gdzie drużyna nadal korzysta ze współpracy z 23 DSH w Krotoszynie, z którą wspólnie zagospodarowuje magazyn i przechowuje swoje wyposażenie. W okresie zimowym treningi przeniesiono na nieodpłatnie udostępnioną salę gimnastyczną I LO w Krotoszynie a następnie SP nr 4 w Krotoszynie (czwartki 17.oo – 19.oo) – raz skorzystano również z sali ZSP nr 2 w  Krotoszynie.

 

Sukcesy:

Sukcesem Pocztu w 2015 roku okazały się imprezy organizowane w ramach jubileuszu 600-lecia lokacji miejskiej miasta, które zebrały wiele pozytywnych opinii. Podobnie sprawa wygląda z kameralną imprezą w Kaliszu.

Niewątpliwym sukcesem jest też stały wzrost poziomu naszego odtwórstwa historycznego, który pozwala pokusić się o stwierdzenie, że jesteśmy jedną z wiodących pod względem rekonstrukcyjnym grup tego typu.

Podczas zmagań zorganizowanych z okazji 600-lecia lokacji Krotoszyna członkowie Pocztu zdobyli wszelkie możliwe nagrody:

– w turnieju łuczniczym zwyciężył Ziemowit Mańkowski;

– w turnieju lekkozbrojnych zwyciężył Marek Ratajczak;

– w turnieju ciężkozbrojnym zwyciężył Piotr Mikołajczyk.

 

Członkowie drużyny:

W bieżącym roku stan Pocztu nie uległ zmianie. W stan czasowego zawieszenia z powodów osobistych przeszły dwie osoby. Obecnie w skład Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna wchodzi 17 osób w różnym wieku, od uczniów szkół ponadgimnazjalnych po osoby dorosłe. 12 osób pochodzi z Krotoszyna, 2 z Kalisza, 2 z Gostynia oraz 1 ze Zdun. Obecnie kandydaturę do drużyny kontynuują 2 osoby (obie z Krotoszyna).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s