Działalność Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna w 2016 r.

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna jest drużyną Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej. Dowódcą i Namiestnikiem grupy jest Piotr Mikołajczyk, jednocześnie wiceprezes tegoż Stowarzyszenia.

Głównym celem Pocztu jest rekonstrukcja kultury materialnej przełomu XIV i XV stulecia. Jego członkowie starają się jak najwierniej odtworzyć strój, wyposażenie i uzbrojenie kopii rycerskiej, oddziału straży miejskiej oraz zwykłych mieszkańców wielkopolskiego miasteczka z lat 1380 – 1420. Przy okazji grupa stara się również odwzorowywać obyczajowość tego okresu, szczególnie w odniesieniu do pogranicza wielkopolsko – śląskiego. W minionym roku jednym z celów grupy stała się również rekonstrukcja sylwetek żołnierzy krotoszyńskiego 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej.

Poczet, obok organizowania historycznych imprez i pokazów, prowadzi także działalność wystawienniczą, publicystyczną, filmową oraz organizuje konkursy i prelekcje. Dzięki popularyzowaniu średniowiecznej historii oraz postaci założyciela Krotoszyna, Poczet stał się doskonałą formą promocji historii miasta i regionu w kraju oraz za granicą. Środkiem realizacji celów grupy są również strony internetowe.

„Szczelanina” między innymi z naszym udziałem 🙂

Działania:

W 2016 roku Poczet Wierzbięty z Krotoszyna brał udział w pięciu pokazach. Były to: warty honorowe przy Grobie Pańskim w kościele pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła w Krotoszynie (25 – 26 marca), obchody Święta Konstytucji 3-Maja w Miliczu (3 maja), Piknik z Patronem Szkoły w Szkole Podstawowej nr 4 w Krotoszynie (14 maja), festyn szkolny w Zalesiu Małym (22 maja) i warsztaty historyczne w Rozdrażewie (16 – 19 sierpnia). W porównaniu do roku ubiegłego liczba pokazów nieznacznie spadła.

Pojedynczy członkowie Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna reprezentowali również miasto i Stowarzyszenie podczas imprez trzech imprez historycznych. Była to impreza rekonstrukcyjna „Milites et latrones” – w Bąkowej Górze (26 – 29 maja), impreza z okazji 25-lecia Centrum Średniowiecznego w Nykobing w Danii (30 czerwca – 1 lipca) oraz impreza historyczna na zamku Karlstejn w Czechach (8 – 10 lipca).

W 2016 roku Poczet Wierzbięty z Krotoszyna wziął udział w sesji fotograficznej zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Klub ART” i Bartosza Blechę w lesie między Krotoszynem a Sulmierzycami (30 kwietnia).

W ramach działalności w Stowarzyszeniu Poczet zorganizował szpaler podczas ślubu jednej z członkiń drużyny (5 stycznia). Ponadto członkowie zwyczajni wzięli udział
w corocznym konwencie Stowarzyszenia w Kaliszu (20 lutego). Zorganizowano również tradycyjną uroczystą mszę świętą z okazji obchodów dnia patrona rycerstwa – św. Jerzego, w kościele pod wezwaniem św. św. Piotra i Pawła w Krotoszynie (23 kwietnia). Drużyna współorganizowała także sztandarową imprezę Stowarzyszenia – XVII Biesiadę Piastowską pod hasłem „Wojna postu z karnawałem” w rezerwacie archeologicznym na kaliskim Zawodziu (2 – 4 września).

W roku 2016 Poczet podjął się również organizacji lub współorganizacji kilku wydarzeń o charakterze zewnętrznym. Grupa współorganizowała dwie imprezy poświęcone Żołnierzom Wyklętym: rekonstrukcję plenerową w Ostrowie Wielkopolskim (6 marca) oraz imprezę „Wehikuł Czasu – Benice A. D. 1946” w Krotoszynie (25 czerwca). Poczet już drugi rok z rzędu włączył się w organizację konkursu historycznego dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pt. „W czasach Wierzbięty – chrzest polski”, realizowanego przez Muzeum Regionalne w Krotoszynie z okazji 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez Mieszka I.

Ponadto na kaliskim Zawodziu Poczet zorganizował kameralną imprezę „Calisia A.D. 2016 – Castellum Damnatorum (23 – 25 września), na którą zaproszono 50 rekonstruktorów z całej Polski. Istotą wydarzenia stała się gra fabularna, osadzona w czasach tuż po zakończeniu wojny domowej w Wielkopolsce pod koniec XIV stulecia.

Grupa dziesiąty rok z rzędu realizowała, przy finansowym wsparciu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, projekt „Działalność rekonstrukcyjna Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna (4 stycznia – 25 listopada), w ramach którego tym razem rozpoczęła rekonstrukcję sylwetek żołnierzy krotoszyńskiego pułku piechoty z września 1939 r. Poczet również przeprowadził kolejne prace oczyszczające na terenie użyczonym przez Urząd Miejski pod rekonstrukcję XIV – wiecznej wsi. Brak środków finansowych cały czas uniemożliwia jednak przeprowadzenie prac na szerszą skalę. Jak dotąd drużynie nadal nie udało się pozyskać na ten cel środków zewnętrznych.

Członkowie Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna odgrywają kluczową rolę
w ogólnoeuropejskim projekcie rekonstrukcyjnym Projekt 14, w którym członkowie Pocztu odgrywają postacie rycerzy z rodu Łodziów lub wcielają się w sylwetki ich poddanych. Pojedyncze osoby nadal zajmują się rekonstrukcją składu osobowego rycerstwa śląskiego biorącego udział w bitwie grunwaldzkiej w ramach projektu Silesia Apud Grunwald.

W roku 2016 odbywały się cotygodniowe zebrania kandydatów i członków Pocztu w lokalu „Papa Pizza” (sporadycznie w innych miejscach), w piątki o godzinie 19.30. Dodatkowo w okresie letnim miały miejsce treningi szermierki i musztry przy sali sportowej na ulicy Młyńskiej 2b (we wtorki w godzinach 17.30 – 18.30), gdzie drużyna nadal korzysta ze współpracy z 23 DSH w Krotoszynie, z którą wspólnie zagospodarowuje magazyn i przechowuje swoje wyposażenie. W okresie zimowym treningi przeniesiono na nieodpłatnie udostępnioną salę gimnastyczną SP nr 4 w Krotoszynie (czwartki 17.00 – 19.00), a następnie SP nr 8 w Krotoszynie (czwartki 19.00 – 20.30) – raz skorzystano również z sali ZSP nr 2 w Krotoszynie. Poczet rozpoczął również nabór do grupy – pierwsze takie spotkanie odbyło się 18 listopada w krotoszyńskim Muzeum Regionalnym i połączone było z prezentacją multimedialną oraz filmową.

 

Sukcesy:

Sukcesem Pocztu w 2016 roku okazały się organizowane imprezy – zarówno obie rekonstrukcje dotyczące podziemia niepodległościowego, jak i impreza kameralna na kaliskim Zawodziu. Ponadto cieszy fakt rozpoczęcia przez grupę rekonstrukcji sylwetek żołnierzy krotoszyńskiego pułku piechoty.

 

Lista członków Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna na 31 grudnia 2016 r.

W bieżącym roku stan Pocztu nie uległ zmianie. W stanie czasowego zawieszenia nadal znajdują się dwie osoby. Obecnie w skład Pocztu Wierzbięty z Krotoszyna wchodzi 17 osób w różnym wieku. 12 osób pochodzi z Krotoszyna, 2 z Kalisza, 2 z Gostynia oraz 1 ze Zdun. Obecnie kandydaturę do drużyny kontynuują 2 osoby (obie z Krotoszyna).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s