O nas

Poczet Wierzbięty herbu Łodzia to grupa osób zafascynowana historią i kulturą materialną przełomu XIV i XV stulecia. Drużyna jest jedną z drużyn Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej i w swoich szeregach zrzesza pasjonatów okresu średniowiecza z różnych miejsc i w różnym wieku. Członkowie Pocztu Wierzbięty zajmują się wierną rekonstrukcją strojów, uzbrojenia, wyposażenia, i obyczajowości mieszkańców średniowiecznej Wielkopolski.

Poczet Rycerski Wierzbięty herbu Łodzia

Początki drużyny sięgają 2002 roku, kiedy grono krotoszyńskich entuzjastów średniowiecza związało się z kaliskim Bractwem Rycerskim. Efektem tej współpracy było utworzenie w Krotoszynie, przy Młodzieżowym Klubie Środowiskowym „Rivendell”, Chorągwi Świętego Jerzego – oddziału zamiejscowego kaliskiego Stowarzyszenia.

Po dwóch latach Chorągiew przeformowała się w Poczet Wierzbięty z Krotoszyna.  Było to możliwe między innymi dzięki projektowi sfinansowanemu w ramach otwartego konkursu ofert przez krotoszyński Urząd Miejski, który rokrocznie do dziś wspiera projekt rekonstrukcji pocztu krotoszyńskiego rycerza oraz średniowiecznej straży miejskiej.

Ostatnimi czasy członkowie Pocztu, dzięki użyczeniu przez władze miasta odpowiedniego terenu, próbują swoich sił jako rekonstruktorzy średniowiecznej zabudowy wiejskiej z przełomu XIV i XV stulecia. Grupa stara się, w miarę możliwości, wykonać jak największą część prac samodzielnie, kładąc nacisk na stosowanie rozwiązań średniowiecznych.

Poczet Wierzbięty z Krotoszyna dysponuje także ofertą profesjonalnych pokazów rycerskich, dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Inscenizacje walk i scenek rodzajowych, pokazy rzemiosła i musztry oraz żywe lekcje historii, wystawy, szpalery i prelekcje to tylko niektóre z działań, jakich Poczet jest się w stanie podjąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s